Adnan Oktar davasını izleyen gazeteci Pelek: Davayı bitiren Fincancı’nın raporu değil, tehdit edilen mağdurların şikayetçi olmaması

Adnan Oktar davasını takip eden gazeteci Semra Pelek, 140journos’un “Adnan” adlı belgeselinde hedef gösterilen eski TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı‘ya dair, “Videoda ‘işkence raporlarıyla davaya etki edilmeseydi bugün bu örgüt burada olmayacaktı’ iddiası öne sürülüyor ki bu doğru değil. Bundan çok önce bir kişi dışında davada davada tanıklar, tehdit edilmediklerini belirterek, şikayetçi olmadı. Davayı bitiren de aslında bu oldu” açıklamasını yaptı. 

140journos adlı Youtube kanalı tarafından hazırlanan ‘Adnan’ isimli videoda konuşan örgütün eski üyelerinden Özkan Mamati ve eski İstanbul mali suçlarla mücadele şube müdürü Furkan Sezer, Fincancı’yı ‘örgüt adına sahte işkence raporu hazırlamak’la suçladı. 

Videoda, Fincancı’ya hakkındaki iddiaların sorulduğu ancak TTB başkanının cevap hakkını kullanmadığı da iddia edildi. 

Adnan Oktar davasını takip eden gazeteci Semra Pelek, süreçte davanın kapanmasının sebebi olarak Fincancı’nın raporunun değil, mağdurların şikayetçi olmamasının etkili olduğunu belirterek şunları söyledi:

“140journos’un Adnan Oktar videosuyla ilgili yazacağım, hızlıca.1998-2003 arası yaklaşık 5 yıl İstanbul DGM’de muhabirlik yaptım.Soruşturmanın başından itibaren davayı izledim. İlk önce şu kadarını söyleyeyim: Şebnem Korur Fincancı çok haksız yere, korkunç bir şekilde suçlanıyor. Videoda “işkence raporlarıyla davaya etki edilmeseydi bugün bu örgüt burada olmayacaktı” iddiası öne sürülüyor ki bu doğru değil. Bundan çok önce bir kişi dışında davada davada tanıklar, tehdit edilmediklerini belirterek, şikayetçi olmadı. Davayı bitiren de aslında bu oldu.

“Madem ‘belgesel’ adından bir iş yapılıyor mağdur kadınların şikayetlerini neden çektikleri de araştırılsaydı”

O celse öncesi mağdur kadınların (isimlerini vermeyeceğim), sıraya girerek duruşma salonu önünde Adnan Oktar’ın annesinin elini öptüğünü gözlerimizle gördük. Milliyet arşivine ulaşamıyorum ama kısa da olsa internette bu var. Elbette iddianamede mağdur olarak isimleri yer alan, Adnan Oktar çetesinin elinde şantaj kasetleri olan bu kadınlar tehdit edilmişlerdi. Bu nedenle onları bir kez daha mağdur etmemek için isim vermiyorum. Ama madem “belgesel” adında bir iş yapılıyor, hep birlikte Şebnem Korur Fincancı’yı suçlamadan önce, mağdur kadınların şikayetlerini neden çektikleri de araştırılsaydı. Videoda konuşan polis beyefendiden de aynı merakı beklerdim.”

TIKLAYIN – Adnan Oktar Örgütü’nün eski üyesi, Şebnem Korur Fincancı’yı hedef aldı: Dünyanın pek çok ülkesinde bu tür iddialarla on yıllardır karşılaştım!

TIKLAYIN – 140journos’dan Fincancı’ya yanıt: Sorular 2 Şubat’ta maille iletildi

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x