Başkan Altay Konya’ya 5 Yılda Kazandırılan 52,8 Milyar Liralık Yatırımı ve Yeni Dönem Projelerini Anlattı

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Güçlü Konya İçin Bir Adım Daha” programında son 5 yılda hayata geçirdikleri yatırımları ve yeni dönem projelerini kamuoyuyla paylaştı.

Şehrin dört bir yanında yaptıkları çalışmalar sayesinde, Konya’yı daima ileriye taşıdıklarını kaydeden Başkan Altay, “Hamdolsun 5 yılın ardından, Konya’mız sadece Türkiye’de değil, dünyada da yıldızı parlamaya başlayan bir şehir oldu” dedi. Göreve geldikleri günden itibaren kamulaştırma, imar, yapı, kentsel dönüşüm, yeni caddeler, mahalle yolları, su ve kanalizasyon, spor ve eğitim, toplu ulaşım, sosyal destekler, tarımsal destekler başta olmak üzere birçok kalemde güncel bedelle toplam 52 milyar 842 milyon liralık yatırımı Konya’ya kazandırdıklarını belirten Başkan Altay, “5 yıl önce toplamda 170 proje için söz vermişiz, bugün gelinen noktada ise tam 348 projeyi hayata geçirdik.

‘Konya Modeli Belediyecilik’ işte budur. Bu şehir her şeyin en güzeline layık. İnşallah şehrimizi güzelleştirmek için bundan sonra da Konya’da yaşayan her bir vatandaşımızın sesine kulak vererek, onların ihtiyaçlarına ve beklentilerine göre projeler geliştirmeye devam edeceğiz. ‘Konya Modeli Belediyecilik’ anlayışımızla Konya’yı dünyaya örnek bir belediye okulu haline getireceğiz. Konya’nın yarınları için yarınların Konya’sını inşa edeceğiz. ‘Şimdi güçlü Konya için bir adım daha’ diyerek hizmet yolculuğumuzu ileri taşıma vakti. Şimdi güçlü Konya’nın vaktidir. Sefer bizden, zafer Allah’tandır” diye konuştu.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, 5 yıl boyunca hayata geçirilen Konya Modeli Belediyeciliğin en güzel örneklerini ve yeni dönem projelerini coşkulu bir programla kamuoyuyla paylaştı.

Selçuklu Kongre Merkezi’nde “Güçlü Konya İçin Bir Adım Daha” sloganıyla gerçekleştirilen programda, Anadolu’nun kültür ve medeniyet başkenti Konya’yı, her alanda çok daha güçlü kılmak için son 5 yılda önemli yatırımlar yaptıklarını dile getiren Başkan Altay, “Bir yola çıkarken, insan nereden nereye geldiğini bilmek ister. Hele ki bir şehrin hizmetkârıysanız, o şehir için neler yaptığınızı hem görmeniz hem de hizmet ettiğiniz halka anlatmanız gerekir” dedi.

“İNSAN BİR ŞEHRİ SEVERSE, O ŞEHRİ GÜZELLEŞTİRMEK İÇİN YAPAMAYACAĞI HİÇBİR ŞEY YOKTUR”

“Konya, sadece coğrafyamızda değil, yüreğimizde de iz bırakan bir şehirdir. Geçmişiyle, bugünüyle, yarınıyla kalplerimizde hep var olacak ortak bir destandır” diyen Başkan Altay, “Bir özlemin, bir sevdanın ve bir umudun adıdır Konya. Konya’ya olan sevgimizi anlatmaya yetecek ne bir söz, ne bir cümle var. İnsan bir şehri severse, o şehri güzelleştirmek için yapamayacağı hiçbir şey yoktur. Ne yorulmak bilir, ne dinlenmek. Gece gündüz demeden çalışır, hizmet üretir. Dertleri dinler, derman olmak ister. Bizim Konya’ya sevdamız da, aşk hikâyemiz de işte böyle bir şey. Bu kadim şehrin yarınlarını inşa etmek, ‘Gönüllerin Şehrine Gönülden Hizmet’ etmek, bu hayattaki en büyük mutluluğum oldu” ifadelerini kullandı.

“BU BÜYÜK VAZİFEYİ ÜSTLENMEK, HAYATIMIN EN BÜYÜK DÖNÜM NOKTASIYDI”

Konya’nın bağrından çıkmış, sokaklarında büyümüş bir kişi olarak şehre hizmet etmeye henüz gençlik yıllarında başladığını anımsatan Başkan Altay “Her daim Konya’ya değer katacak projeler içerisinde oldum. Selçuklu Belediye Başkanlığı’na başladığım dönemi, benim için önemli bir tecrübenin ilk adımı oldu. 9 yıla yakın bir süre, burada yaptığımız güzel hizmetler neticesinde, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Konya halkı, bizleri Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine layık gördüler. Bu büyük vazifeyi üstlenmek, hayatımın en büyük dönüm noktasıydı. Göreve geldiğimiz ilk andan itibaren önümüze bir hedef koyduk. Bu hedef; Konya’mızı her alanda kalkındırmak ve Türkiye’nin parlayan yıldızı haline getirmekti. Hamdolsun, yaptığımız her çalışmayla bu vizyonumuza adım adım yaklaştık” cümlelerini kullandı.

“5 YILIN ARDINDAN KONYA’MIZ SADECE TÜRKİYE’DE DEĞİL, DÜNYADA DA YILDIZI PARLAMAYA BAŞLAYAN BİR ŞEHİR OLDU”

Başkan Altay, 5 yılda yol ve altyapı çalışmalarından KOSKİ yatırımlarına; Konya tarihinin en büyük kentsel dönüşüm ve mimari projelerinden, sosyal ve kültürel hizmetlere kadar onlarca farklı alanda, yüzlerce projeyi hayata geçirdiklerini kaydetti. 

‘Büyük Yatırımlar, Güçlü Konya’ ilkesiyle, Konya’nın dört bir yanında yaptıkları çalışmalar sayesinde, Konya’yı daima ileriye taşıdıklarını kaydeden Başkan Altay şöyle devam etti:

“Şehrimizde yaşayan tüm hemşehrilerimizin hayatını iyileştirmenin çabası içerisinde olduk. ‘Daima Yenilik, Daima Hizmet’ diyerek, Konya’mızı ihya etmek için çalışıp alın teri döktük. ‘Birlikte başaracağız’ dedik ve birlikte başardık. Her bir Konyalının sesine kulak verdik ve güzel şehrimizi hep birlikte kalkındırdık. Bu uzun yolculukta Konya’ya olan sevgim ve hizmet aşkım hiçbir zaman azalmadı, her daim daha da arttı. Hamdolsun 5 yılın ardından, Konya’mız sadece Türkiye’de değil, dünyada da yıldızı parlamaya başlayan bir şehir oldu. Bu kadim şehrin mirasını korumak ve yarınlara emin adımlarla ilerlemesini sağlamak, benim ve tüm yol arkadaşlarım için paha biçilemez bir mutluluk ve tecrübedir.”

1 MART’TAN İTİBAREN TAŞRA ULAŞIMINA YÜZDE 50 İNDİRİM

Başkan Altay daha sonra göreve geldikleri günden itibaren ‘Konya Modeli Belediyecilik’ anlayışıyla şehre kazandırdıkları büyük yatırımları ve önümüzdeki süreçte atacakları adımları paylaştığı 1 saat 20 dakika süren bir sunum gerçekleştirdi. Sunumuna toplu ulaşımla ilgili bir müjde vererek başlayan Başkan Altay, 1 Mart’tan itibaren merkez dışındaki taşra ulaşımında tam yüzde 50 indirim uygulayacaklarını belirterek, “Toplu taşımaya büyük bir destek vermiş olacağız. Şehrimize hayırlı, uğurlu olsun” dedi.

“YENİ DÖNEMDE KONYA’NIN RAYLI SİSTEM HATLARINA 105.7 KİLOMETRE DAHA İLAVE EDECEĞİZ”

Konya’da trafiği rahatlatmak için çok önemli çalışmalar yürüttüklerini paylaşan Başkan Altay, “1986’da başlayan Büyükşehir Belediyemizin raylı sistem faaliyetleriyle bugüne kadar 26.5 kilometre uzunluğa ulaşmış bir tramvay hattımız var. İnşallah bu dönemde, 5 yıl içerisinde buna 105.7 kilometre uzunluğunda yeni hatlar ilave edeceğiz. Bunun 77 kilometresini Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızla birlikte, 28 kilometresini de Konya Büyükşehir Belediyesi olarak biz üstlenmiş olacağız. Şu anda ihalesi yapılmış, müşavirliği devam eden toplam raylı sistem hattımız, mevcut hattımızın 1,5 katı uzunluğunda. Bunların bir kısmının temelini banliyöde olduğu gibi attık. Diğerlerinin de Nisan ayı içinde temelini atmayı planlıyoruz” ifadelerine yer verdi.

“KONYARAY BANLİYÖ HATTI ŞEHRİMİZDE TOPLU ULAŞIM ADINA YAPTIĞIMIZ EN ÖNEMLİ İŞLERDEN BİRİSİ”

Yapım çalışması tüm hızıyla süren KONYARAY Banliyö Hattı’yla ilgili de bilgi veren Başkan Altay, “Şehrimizde toplu ulaşım adına yaptığımız bugüne kadar en önemli işlerden birisi Banliyö Hattı. Özellikle Organize Sanayi Bölgemizdeki ve sanayi alanlarımızdaki vatandaşlarımızın toplu ulaşım kullanmaları adına çok önemli bir işti. Konya tarihinin en büyük bedelli işlerinden birisi. 2 milyar 787 milyon ile ilk etap ihalesi tamamlandı, çalışmalar devam ediyor. İnşallah ikinci etapta da 2. Organize Sanayi ve Yaylapınar hatları da tamamlanarak şehrimize önemli bir toplu ulaşım ağı kazandırmış oluyoruz” değerlendirmesini yaptı.

BARIŞ CADDESİ TRAMVAY HATTI’NIN TEMELİ NİSAN AYINDA ATILACAK

Barış Caddesi Tramvay Hattı’nın temelini 2024 yılı içinde atacaklarını açıklayan Başkan Altay konuşmasına şöyle devam etti: 

“16.9 kilometre uzunluğunda Fırat Caddesi’nden başlayıp Beyhekim Hastanesi, Barış Caddesi’nden Kent Plaza’ya kadar uzanan hattımızın da bu yıl inşaatına başlamayı planlıyoruz. Yine önemli işlerimizden birisi Adliye-Şehir Hastanesi-Yeni Sanayi Sitesi Hattı. Bu en çok beklenen hatlardan birisi. Çünkü hem Şehir Hastanesi’nin hayata geçmesi hem de Eski Sanayi ve Karatay Sanayi’nin taşınmasıyla birlikte bu bölgede müthiş bir yoğunluk oluştu. İnşallah bu yıl Nisan ayı içerisinde burada da temel atmayı planlıyoruz. Önce Şehir Hastanesi-Adliye arasındaki bağlantıyı Şehir Hastanesi Alt Geçidi üzerinden başlayarak; sonrasında Aslım Caddesi’nden Yeni Sanayi Sitemize kadar ilk etabını Büyükşehir Belediyesi olarak biz hayata geçireceğiz. Yaklaşık 1.5 milyar lira bedelle bu işin süreci tamamlanmak üzere. Ulaştırma Bakanımızla daha önce ifade ettiğimiz raylı sistem hatlarıyla birlikte daha detaylı bir açıklama yaparak Konya’nın gelecek dönemde 5 yılda 105 kilometre daha raylı sistem hattını şehrimize nasıl kazandıracağımızı anlatacağız.”

KONYA-BAKÜ ARASI KADAR MAHALLE YOLU 

Konya’nın çok büyük bir coğrafya olduğunu anımsatarak böyle büyük bir coğrafyada ilçelere mahalle yolları kazandırdıklarını vurgulayan Başkan Altay, “5 yılda 2 bin kilometrelik mahalle yolunu şehrimize kazandırdık. 2 bin kilometre deyince belki zihninizde oluşmayabilir. Konya’dan Bakü’ye kadar yol inşa etmiş olduk. Toplam 4 milyar 172 milyon bedelle ‘Konya Modeli Belediyecilik’ anlayışıyla 31 ilçemizin tamamında mahalle yolları inşa ettik. Yine 31 ilçemizin tamamında 950 kilometrelik, 1 milyon 625 bin ton sıcak asfalt çalışmasını 2 milyar 924 milyon bedelle; ayrıca ilçelerimizin tamamında 6 milyon 505 bin metrekare parkeyi de 1 milyar 171 milyon bedelle şehrimize kazandırmış olduk” açıklamasını yaptı.

BAŞKAN ALTAY İHYA VE RESTORASYON PROJELERİNDEN BAHSETTİ

Başkan Altay, Türkiye’nin en büyük ihya projelerinden olan Darü’l-Mülk Projesi kapsamında hayata geçirilen; Mevlana Çarşı ve Altın Çarşı, Taş Bina, Tekel Deposu-Depo No: 4, Aladdin Caddesi Cephe Yenileme, Darü’l-Mülk Sergi Sarayı, Alaaddin Tepesi Kazı alanı, Meydan Evleri, Büyük Larende Dönüşümü başta olmak üzere merkezde ve ilçelerde tamamlanan ve devam eden ihya, yenileme ve restorasyon çalışmalarını anlattı. 

SARAÇOĞLU TARIMSAL ÜRETİM VE AR-GE KAMPÜSÜ

Tarımda yeni bir aşamaya geçtiklerini vurgulayan Başkan Altay, “Karatay Belediyemizle birlikte Saraçoğlu Tarımsal Üretim ve AR-GE Kampüsümüz hayata geçecek. 14 milyon metrekarelik alanıyla bu manada Türkiye’nin en önemli tesislerinden birisini hayata geçiriyoruz. Burada özellikle küçükbaş hayvan varlığının ilimizde çoğaltılmasıyla ilgili tesisler, ayrıca kuraklığa dayanıklı bitkilerin hem test edilmesi hem üretilmesi ve bir çiftçi eğitim merkezi kurmayı planlıyoruz. Uluslararası Tarım Şehirleri Birliği Başkanı olarak yurt dışından misafirlerimizi eğitmek ve en önemlisi de Konya’da üretilen tarımsal ekipmanların satışının gerçekleştirilmesi için yeni bir fonksiyon olacak bu tesisimizi de inşallah önümüzdeki dönemde hayata geçirmiş olacağız” dedi.

28 İLÇEYE 25 MİLYARIN ÜZERİNDE YATIRIM KAZANDIRILDI

Merkez dışındaki 28 ilçede bugüne kadar yapılan yatırımları rakamsal olarak açıklayan Başkan Altay şöyle devam etti: 

“Ahırlı’ya 275 milyon, Akören’e 426 milyon, Akşehir’e 2 milyar, Altınekin’e 650 milyon, Beyşehir’e 1.6 milyar,  Bozkır’a 1 milyar, Çeltik’e 422 milyon, Cihanbeyli’ye 1.2 milyar, Çumra’ya 1.5 milyar, Derbent’e 370 milyon, Derebucak’a 530 milyon, Doğanhisar’a 597 milyon, Emirgazi’ye 330 milyon, Ereğli’ye 2.5 milyar, Güneysınır’a 430 milyon, Hadim’e 686 milyon, Halkapınar’a 251 milyon, Hüyük’e 805 milyon, Ilgın’a 1.7 milyar, Kadınhanı’na 1.3 milyar, Karapınar’a 1.5 milyar, Kulu’ya 1.4 milyar, Sarayönü’ne 947 milyon, Seydişehir’e 1.4 milyar, Taşkent’e 417 milyon, Tuzlukçu’ya 220 milyon, Yalıhüyük’e 150 milyon, Yunak’a 835 milyon lira olmak üzere böylece 28 ilçemizin tamamına yaptığımız toplam yatırım tutarı 25 milyar 400 milyon lira oldu.”

SON 5 YILDA 52 MİLYAR 842 MİLYON LİRA YATIRIM YAPILDI

Başkan Altay, Dünya Belediyeler Birliği Başkanlığı ve uluslararası alanda yapılan çalışmalar başta olmak üzere; Konya’da düzenlenen uluslararası organizasyonlar, gençlik, spor, eğitim, tarımsal destek, sosyal destek projeleri, KOSKİ yatırımları, akıllı şehir uygulamaları, çevre yatırımları, kamulaştırma ve kentsel dönüşüm çalışmaları ile devam eden büyük yatırımlar hakkında da bilgi verdi. Konuşmasını son 5 yılda 31 ilçede hayata geçirilen tüm belediyecilik hizmetlerinin maliyetlerini ifade ederek sürdüren Başkan Altay, “Yapı, imar ve kentsel dönüşüm çalışmaları için 18 milyar lira, kamulaştırma ve imar projeleri için 3 milyar 620 milyon lira, yeni caddeler, mahalle yolları, parke taşı, sıcak asfalt için 9 milyar 169 milyon lira, KOSKİ Genel Müdürlüğümüz aracılığıyla 10 milyar 327 milyon lira, gençlik, spor ve eğitim faaliyetlerine 3 milyar 566 milyon lira, park-bahçe hizmetlerimiz ile çevre koruma ve kontrol için 1 milyar 922 milyon lira, yeni otobüsler için 1 milyar 300 milyon lira, sosyal destekler 2 milyar 364 milyon lira, iklim değişikliğiyle mücadele 952 milyon lira, tarımsal destekler 492 milyon, itfaiye teşkilatımızı güçlendirmek için 680 milyon lira, akıllı şehir uygulamalarını güçlendirmek için 450 milyon lira yatırım gerçekleştirdik. Böylece son 5 yılda güncel bedelle 52 milyar 842 milyon liralık yatırımı şehrimize kazandırmış olduk” diye konuştu.

170 PROJE İÇİN SÖZ VERİLDİ, 348 PROJE HAYATA GEÇİRİLDİ

5 yıl önce Benim Şehrim lansmanında Konyalılara toplamda 170 proje için söz verdiklerini ve bugün gelinen noktada tam 348 projeyi hayata geçirdiklerinin altını çizen Başkan Altay, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Konya Modeli Belediyecilik işte budur. Konya’da belediyeciliğin marka olmasının nedeni işte budur. Söz verdiklerimiz, söz vermediklerimizin dışında hayata geçirdiğimiz işler. Biz ne yaparsak yapalım binlerce, on binlerce proje yapmış olsak bile Konyalıların bize verdiği desteğin karşılığını vermiş olamayız. Bu şehir her şeyin en güzeline layık. İnşallah şehrimizi güzelleştirmek için bundan sonra da Konya’da yaşayan her bir vatandaşımızın sesine kulak vererek, onların ihtiyaçlarına ve beklentilerine göre projeler geliştirmeye devam edeceğiz. ‘Konya Modeli Belediyecilik’ anlayışımızla Konya’yı dünyaya örnek bir belediye okulu haline getireceğiz. Daha yaşanabilir bir dünya, herkes için barış, herkes için adalet ve herkes için refah misyonuyla hareket edeceğiz. Filistin toprakları ve tüm mazlum coğrafyalarda barış için gayret edeceğiz. Hemşehrilerimizin desteğini ve duasını alarak güçlü Konya için köklü hizmet anlayışımızı sürdüreceğiz. Konya’nın yarınları için yarınların Konya’sını inşa edeceğiz. Konya her şeyin en güzeline yakışır. Bizler de en iyisini, en güzelini sizin için inşa etmeye çalışacağız. ‘Şimdi güçlü Konya için bir adım daha’ diyerek hizmet yolculuğumuzu ileri taşıma vakti. Şimdi güçlü Konya’nın vaktidir. İnşallah bunu da hep birlikte başaracağımıza ben inanıyorum.”

BAŞKAN ALTAY CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A TEŞEKKÜR ETTİ

Bu görevi kendisine layık gören Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür eden Başkan Altay, “Geçmiş dönem bakanlarımıza, şu anda kabinede bizi temsil eden bakanlarımıza, değerli Konya Valimize, şu anda aramızda bulunan ve bulunmayan tüm milletvekillerimize, AK Parti İl Başkanımıza ve tüm teşkilatlarımıza teşekkürü bir borç bilirim. Allah sizlerden razı olsun. Milliyetçi Hareket Partisi ve Büyük Birlik Partisi İl Başkanlarımıza, belediye başkanlarımıza, meclis Üyelerimize, AK Parti ana kadememize, kadın kollarımıza, gençlik kollarımıza, AK Parti İlçe Başkanlarımıza ve teşkilatlarına, mahalle muhtarlarımıza, mahalle başkanlarımıza, mesai arkadaşlarıma, bizi yalnız bırakmayan projelerimizde emeği olan Türkiye’nin çok ünlü mimarlarına, Türkiye’nin çok önemli yüklenici firmalarına, orada çalışan işçisinden mühendisine kadar her kademedeki vatandaşımıza ve hizmet yolcuğunda bizlere omuz veren tüm Konyalı hemşehrilerime şükranlarımı sunuyorum. Sefer bizden zafer Allah’tandır” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Programa; Konya Valisi Vahdettin Özkan, AK Parti Konya Milletvekilleri Tahir Akyürek, Selman Özboyacı, Meryem Göka, Mehmet Baykan, Latif Selvi, Mustafa Hakan Özer, AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, MHP Konya İl Başkanı Remzi Karaarslan, BBP Konya İl Başkanı Seyit Özcan, Konyaspor Başkanı Ömer Korkmaz, rektörler, belediye başkanları, belediye başkan adayları, AK Parti İl ve İlçe Kadın ve Gençlik Kolları Başkanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Gençlik Meclisi ve Çalışan Gençlik Meclisi üyeleri, yerel ve ulusal basın kuruluşlarından temsilciler katıldı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x