Hakkari’de Kar Festivali: İglolar ve dengbej dinletisi ilgi gördü

Hakkari Valiliği tarafından bu yıl 5’incisi düzenlenen Kar Festivali, kent sakinlerinin yanı sıra çevre illerden gelenlerin katıldığı etkinliklerle başladı.

AA’nın aktardığına göre, Hakkari Valisi Ali Çelik, kent merkezine 12 kilometredeki 2 bin 800 rakımlı Merga Bütan Kayak Merkezi’nde düzenlenen festivalin açılışında yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“5 yıldır bu etkinlik yapılıyor. Kayak merkezi hem hemşerilerimizin kullanması hem de gençlerimizin spor aktiviteleri ve kayakla ilgilenmeleri için bir vesile. Aynı zamanda şehrimizin tanıtımı ve turizmin gelişmesi için de bir kaynak alan” dedi.

Katılımcılardan Havva Akın da çok sayıda kişinin etkinlikte bir araya geldiğini belirterek, “Bugün festival var. Biz de denk geldik. Ortam çok güzel. Hava da beklediğimden daha güzel. Her yerden ziyaretçi var” dedi.

Sabri Turan da kayak merkezini beğendiklerini ifade ederek, “Van’dan, Diyarbakır’dan, İstanbul’dan gelenler var. Jandarmanın yaptığı kar evi de çok güzel” diye konuştu.

Jandarmanın oluşturduğu igloların (kardan ev) ilgi gördüğü festivalde, Jandarma Arama Kurtarma ekipleri ve küçük sporcular gösteri yaptı, kayakçılar da tek sıra halinde pistten indi.

Yamaç paraşütü gösterisinin yapıldığı, dengbej dinletisinin sunulduğu etkinlikte Vali Çelik ve protokol üyeleri, alana kurulan stant ve çadırları gezdi, sporcularla voleybol oynadı.

Etkinliğe katılan binlerce vatandaşın çeşitli etkinlikler eşliğinde eğlendiği festival yarın da devam edecek.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x