İspanyol bakan: İsrail ile diplomatik ilişkiler askıya alınsın

İspanya Sosyal Haklar Bakanı görevini vekaleten yürüten Ione Belarra hükümeti, İsrail ile diplomatik ilişkileri askıya almaya çağırdı.

Bakan Belarra gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bugün (hükümetteki) ortağımız Sosyalist İşçi Partisinden (PSOE) İsrail tarafından Filistin halkına karşı yürütülen bu planlı soykırıma karşı mücadelede daha ciddi davranmamızı istedim. Bunun için de İsrail devletiyle diplomatik ilişkilerimizi acilen askıya almamız gerektiğine inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Belarra, bu “soykırım”ın siyasi sorumlularına karşı örnek teşkil edecek ekonomik yaptırımların uygulanması için Avrupa düzeyinde bir görüşme yapılması gerektiğini ifade etti.

Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle Rusya’ya çok sayıda yaptırım uygulandığını hatırlatan Belarra, “Bence bunları İsrail’e, Netanyahu’ya, onun savunma bakanına ve Filistinlilere toplu bir ceza uygulamaya karar veren diğer siyasi sorumlulara karşı uygulamakta çok geç kalıyoruz.” diye konuştu.

‘SİLAH AMBARGOSU UYGULANMALI’

Bakan Belarra, sivil halka yönelik yoğun bombalama, su ve elektrik kesintileri de dahil olmak üzere uygulanmakta olan toplu cezalandırmanın uluslararası insancıl hukukun açık bir ihlali olduğunu vurguladı.

İsrail’e yönelik silah ambargosu uygulanması çağrısını da yapan Belarra, “Ayrıca acil bir silah ambargosuna da ihtiyacımız var. Avrupa özerk hareket edebilir, etmeli ve barışı aramalıdır.” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x