Kredi Kartları Eskisi Gibi Olmayacak! İşte Madde Madde Kısıtlamalar

10 Haber’e konuşan Başkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şenol Babuşcu seçim harcamaları nedeniyle bütçede oluşacak açığın vergi artışları yerine servet ve gayrimenkul gibi yeni vergilerle karşılanabileceğine dikkat çekiyor.

Seçime sayılı günler kala en çok konuşulan konulardan birisi de artan harcamalar nedeniyle bütçede oluşacak açığın ya yeni vergiler ya da vergi artışlarıyla karşılanacağı.

Başkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şenol Babuşcu olasılığın yüksek olduğuna dikkat çekiyor ancak vatandaşın daha fazla vergiyi kaldıracak gücü olmadığı için mevcut vergileri artırmak yerine yeni vergiler gelmesinin daha olası olduğunu belirtiyor. Bu kapsamda da servet ve gayrimenkul vergisi gibi yeni vergileri adres gösteriyor.

Babuşcu’nun açıklamaları özetle şöyle:

* Kredi kartlarındaki kullanım rakamlarına baktığımızda son bir yıllık dönemde enflasyonun üzerinde hatta yüzde 100’ü geçen seviyede bir artış olduğu görülüyor. Bu çerçevede kredi kartlarında çeşitli önlemlerin devreye sokulması söz konusu olabilir. Bu önemler neler olabilir diye baktığımızda öncelikli olarak: Faiz artırımı, limit azaltımı, asgari ödeme tutarının yükseltilmesi, nakit çekim tutarının kısıtlanması, mevcut uygulamadaki taksit sayısının azaltılması/kaldırılması gibi önlemler ilk planda uygulanabilecekler arasında yer alıyor. Hepsi olmasa bile bir ya da birkaçının uygulanacağını düşünüyorum.

* Seçim sonrası yeni vergilerin gelmesi çok büyük bir olasılık. Vatandaş daha fazla yükü kaldıracak güçte değil. Bu kapsamda servet vergisi ya da gayrimenkul vergisi gibi yeni vergilerin gelmesi kuvvetle muhtemel.
Ertelenen sadece simit zammı değil. En başta doğal gaz, elektrik ve devletin sunduğu tüm paralı hizmetlerdeki fiyat artışları beklemede. Simit sadece dikkat çeken bir ürün olduğu için üzerinde konuşuldu. Ancak ertelenen çok sayıda zam seçim sonrası önümüzde olacak.

* Son zamanlarda Merkez Bankası döviz kuruna tekrar müdahaleye başladı. Bence Merkez Bankası seçime kadar kur artışını kontrol etmeye devam edecektir. Seçim sonrası ise kurlar üzerindeki müdahalesini gittikçe azaltacağını düşünüyorum. Bunun sonucu olarak da kurlar biraz daha hızlı hareket edebilecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x