Meclis mikrofonu Kürtçe seslenirken kapatılan Türkan Elçi: Bir sözcüğe gösterilen tahammülsüzlük bu ülkenin utancı olarak kaydedilsin

21 Şubat Dünya Anadil Günü’nde TBMM’de konuşma yapan CHP Milletvekilli Türkan Elçi’nin mikrofonu kapatıldı. Elçi, sansürlenen konuşmasında, “Kimileri dili seçim meydanlarında oy devşirmek için ‘çawayî başî?’ye sıkıştırıp Kürtleri selamlarken kimileri sadece iki sözcükle slogan atmak için kullandı” dediğini paylaştı. 

CHP İstanbul Milletvekili, öldürülen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi‘nin eşi Türkan Elçi, Meclis Genel Kurulu’nda Dünya Anadil Günü kapsamında söz aldı. Elçi’nin mikrofonu, konuşmasında Kürtçe kelimeler geçtiği için MHP Milletvekili ve Meclis Başkan Vekili Celal Adan tarafından kapatıldı.

X hesabından yaptığı paylaşımda Kürtçe sansüre tepki gösteren Elçi, “Türkçe roman yazan, şiir yazan biri olarak kendi anadilimden bir sözcüğe gösterilen tahammülsüzlük bu ülkenin utancı olarak kaydedilsin isterim” dedi.

 

Elçi, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Dünya Anadil Günü’nde Meclis’te yaptığım konuşmamda ‘Çavayî başî’ sözcüğünün akabinde mikrofonun kapatılmasından duyduğum rahatsızlığı ifade etmekte zorlandığımı belirmek isterim. Türkçe roman yazan, şiir yazan biri olarak kendi anadilimden bir sözcüğe gösterilen tahammülsüzlük bu ülkenin utancı olarak kaydedilsin isterim. Konuşma metnimi paylaşıyorum.

Bugün uluslararası anadil günü. Kürtler için de anadili, herkesin anadili gibi kıymetlidir. Çünkü Kürtler de başkaları gibi kendi anadiliyle dünyaya gözlerini açar. Anneleri kendi çocuklarını sözcükleriyle severken hayatı bu dille anlamaya başlar. Kürtçe sevinir Kürtçe kederlenir, Kürtçe ağlar, Kürtçe güler. Yaşadığımız bu topraklarda dilin yok sayılmasının, kamusal alandan dışlanarak ev içine hapsedilmesinin Kürtler açısından zorluğu, acıtıcılığı, rencide ediciliği hiçbir zaman görülmek istenmedi. Kimileri dili seçim meydanlarında oy devşirmek için ‘çawayî başî?’ya sıkıştırıp Kürtleri selamlarken kimileri sadece iki sözcükle slogan atmak için kullandı. Oysa Kürtçe seçim meydanlarındaki iki kelimeden, sadece slogan atmak için başvurulan bir aparattan ibaret değildir. Böyle görmek en hafif tabirle riyakarlıktır. Kürtçe bir halkın yok olmayan, zengin ve özbeöz anadilidir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x