Toros Tarım Ar-Ge Merkezi, Erciyes Üniversitesi’nin düzenlediği 5. Araştırma ve İnovasyon Çalıştayı’nda yerini aldı

Toros Tarım Ar-Ge   Merkezi, Erciyes Üniversitesi’nin beşinci kez düzenlediği Araştırma ve İnovasyon Çalıştayı’na katıldı.  “Türkiye Tarımsal Üretiminde Küresel İklim Değişikliğine Uyumlu Sürdürülebilir Tarım Teknolojileri Platformu (S-ATP)” projesinin açılış toplantısını gerçekleştiren Toros Tarım Ar-Ge  Merkezi, nitelikli insan kaynağının yetiştirilmesini, ortak altyapıların kullanılmasını, katma değeri yüksek akademik çıktı ve ticari ürün ürünler elde edilmesini amaçlıyor.

Üstün tarım inovasyonları ve araştırmalara verdiği destekle adından söz ettiren Toros Tarım Ar-Ge  Merkezi, Erciyes Üniversitesi’nin beşinci kez düzenlediği Araştırma ve İnovasyon Çalıştayı’nda yerini aldı. Akademik iş birlikleri ve yenilikçi projeleriyle dikkat çeken Toros Tarım Ar-Ge Merkezi, çalıştay kapsamında, TÜBİTAK 1004 Mükemmeliyet Merkezi programı çerçevesinde destek alarak yürüttüğü “Türkiye Tarımsal Üretiminde Küresel İklim Değişikliğine Uyumlu Sürdürülebilir Tarım Teknolojileri Platformu (S-ATP)” projesinin açılış toplantısını gerçekleştirdi. 

Erciyes Kültür Merkezi’nde düzenlenen Araştırma ve İnovasyon Çalıştayı, katılımcı kurumların birbirlerini ve araştırma potansiyellerini daha yakından tanıma fırsatı bulmalarının yanı sıra bilim dünyasındaki iş birlikleri ve inovasyonu daha da ileri taşıma amacı güdüyor. Bu yılki odak noktası, öncelikli alanlar eksenli araştırma grupları ve öncül araştırma altyapıları arasında iş birliğinin güçlendirilmesi olan çalıştayda Toros Tarım Ar-Ge  Merkezi, TÜBİTAK 1004 Mükemmeliyet Merkezi programı çerçevesinde destek alarak Erciyes Üniversitesi koordinasyonunda, Çukurova Üniversitesi ve Erciyes Üniversitesi’nden değerli hocalarla birlikte yürüttüğü SATP Projesi’nin açılış toplantısını gerçekleştirdi. 

Amaç, iş birliğinin artırılması

Toros Tarım Ar-Ge  Merkezi adına çalıştaya katılan ve platform altında çalışılan Tarımsal Açıdan Önemli Mikroorganizmaların Geliştirilmesi  Projesi yürütücülüğünü yapan Ar-Ge   Müdürü Didem Tümük, “Çok katılımlı bir konsorsiyum içinde yürütüldüğü için Platform olarak tanımlanan projemize ilişkin bilgileri, TÜBİTAK yetkilileri ve tüm paydaşların katılım sağladığı açılış toplantısında paylaştık. Yeşil mutabakat ve sürdürülebilir iklim eylemleri ekseninde öncül araştırma altyapıları arasında iş birliğinin artırılmasını sağlayacak proje ile Toros Tarım Ar-Ge   Merkezi olarak, nitelikli insan kaynağının yetiştirilmesini, ortak altyapıların kullanılmasını, katma değeri yüksek akademik çıktı ve ticari ürün /ürünler elde edilmesini amaçlıyoruz. Bu projeyi, Çukurova Üniversitesi ve Erciyes Üniversitesi’nden değerli hocalarla birlikte sürdüren Merkezimiz, akademik iş birlikleriyle gelişmeye ve yeniliğe önemli katkılarda bulunuyor” dedi.

Didem Tümük, “Yer aldığı Araştırma ve İnovasyon Çalıştayı etkinliklerle tarım sektöründeki en son gelişmeleri takip etmeye ve bu alanda liderliğini sürdürmeye devam eden Toros Tarım Ar-Ge   Merkezi, nitelikli insan kaynağı yetiştirilmesine, ortak altyapıların etkili bir şekilde kullanılmasına ve katma değeri yüksek akademik çıktıların elde edilmesine önemli katkılarda bulunmayı hedefliyor” diye konuştu.  

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x