Türkiye’yi sarsan depremlerin ardından Darüşşafaka Cemiyeti, 100 depremzede çocuğa kapılarını açtı.

Yarın Türkiye’nin en yıkıcı ve en sarsıcı depreminin yıldönümü. 50 binden fazla insanın hayatını kaybettiği, şehirlerin büyük yıkıma uğradığı Kahramanmaraş merkezli depremler en çok eğitimi ve çocukları vurdu. Türkiye’nin tek yürek olduğu çalışmalarda en büyük desteklerden biri de yüzyıldan fazla süredir eğiminde fırsat eşitliğini savunan Darüşşafaka Cemiyeti’nden geldi. ‘Çocuklarımızın geleceği enkaz altında’ kalamaz diyen Cemiyet harekete geçti ve afetten etkilenen 100 çocuğa kapılarını açtı, onlara eğitimlerine devam etme şansı verdi. Yine yaşamlarını bölgede sürdüren 100 çocuğa da burs ve uzaktan eğitim olanakları sağlandı. Bu yıl da yine depremden etkilenen çocuklar için aynı imkanların sağlanacağı belirtildi.

ÇOCUKLARIMIZIN ENKAZ ALTINDA KALMASINA İZİN VERMEDİK

Darüşşafaka Cemiyeti’nde çalışmaların devam edeceğini belirterek şu açıklamayı yaptı;

“Tarihimizin en yıkıcı depremlerinin üzerinden bir yıl geçti.

Toprağımız sarsıldı, yuvalarımız yıkıldı, canlarımızı kaybettik… Ama ayağa kalktık, birbirimize kenetlendik. Zorlukları el ele vererek aştık ve aşmaya devam ediyoruz.

Ülkemizin zor günlerinde yaraları sarmayı misyon edinen Darüşşafaka Cemiyeti olarak, çocuklarımızın geleceğinin enkaz altında kalmasına izin vermedik.

Güzel ülkemizde yaşadığımız felaketin ardından, “Eğitimde Fırsat Eşitliği” misyonumuzla, 70 ilimiz için 120, afetten etkilenen 11 ilimiz içinse ek 100 kontenjan oluşturduk.

Bu toprakların “iyileştiren okulu” Darüşşafaka’nın kapıları, o günden sonra deprem bölgesinden 100 çocuğumuz için umut oldu, gelecek oldu. Şimdi onlar, eğitimlerine okulumuzda devam ederken, yaşamlarını bölgede sürdüren 100 çocuğumuza da burs ve uzaktan eğitim veriyor; bu yıl da yine depremden etkilenen çocuklarımız için aynı olanakları tanıyacağımızı taahhüt ediyoruz.

Sadece öğrencilerimizin değil, ailelerinin de yanında olduk. Onlara psikolojik ve maddi destek sağladık, deprem bölgesindeki öğrencilerimizin kardeşlerine de kapılarımızı açtık. Ayrıca, depremden etkilenen mezunlarımıza burs veriyoruz.

Bir yıl önce yaşadığımız felaketten bugüne ve geleceğe dair her planımızda, Darüşşafaka’nın yüreği, yaraları iyileştirebilmek için atıyor. Sizlerin desteğiyle, güçlenerek, büyüyerek, çocuklarımızı iyileştirme yolculuğumuzu sürdüreceğiz.

Güzel yarınlarımız için Darüşşafaka hep burada, hep sizinle…”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x