Metal Gear Solid: Master Collection inceleme

Hideo Kojima’nın efsane serisi Metal Gear Solid ilk çıkışını 1998 yılında yaptığından, seriyi en baştan  oynamak isteyen pek çok oyuncu maalesef bu isteklerini gerçekleştiremiyordu. İşte hem bu oyun severlerin taleplerine karşılık vermek, hem de nostalji yapmak isteyen oyuncular için Metal Gear Solid: Master Collection Version’u yayınladı ve pek de fena bir iş yapmadı.

Metal Gear Solid: Master Collection Vol.1 içerisinde ilk 3 Metal Gear Solid oyununun yanı sıra ilk oyun için çıkan VR Missions/Special Missions paketleri, her üç oyunun öyküsü ile karakterlerine dair ayrıntılı bilgilerin yer aldığı Screenplay Book ve Master Book içerikleri yer almakta.

Metal Gear Solid: Master Collection inceleme

Serinin 2. Ve 3. Oyunu HD ve orijinal versiyonlarıyla pakette yer alırken, ilk oyun yalnızca orijinal haliyle pakette yer alıyor. Az önce de dediğim gibi seriyi baştan oynamak isteyenler için çok güzel düşünülmüş bir paket, ancak 1998’de çıkan bir oyunun el değmeden oyuncular ile buluşturulması açıkçası pek hoşuma gitmedi. Konami yerinde olsam ilk oyunu bugünkü oyun motorları ve oynanış mekanikleri ile tekrar geliştirerek piyasaya sürerdim. Böyle düşünen biri için açıkçası PS1 çağından gelen bir oyun ile karşılaşmış olmak pek hoş olmadı. Bu durum hem de şayet bir hardcore oyuncu değilseniz paketin size hitap etmesini engelliyor. Zira eskimiş grafiklerin yanı sıra, çağın gerisindeki kontroller de oynanışı bir hayli güçleştiriyor.

Metal Gear Solid’i baştan oynamak isteyenler, emulatör vs. gibi ek programlarla uğraşmak istemiyorsa, pakete göz atabilirler, ancak Konami’nin eldeki oyunlarını tek bir çatı altında birleştirerek yayınladığı bir paket için Master Collection ibaresinin fazla iddialı olduğu da bir gerçek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x